Fiber Optik Cam Kablo | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Cam Kablo

Fiber Optik Cam Kablo?-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Yüksek bant genişlikli ağ iletişimi trend haline geldi. İletim ortamı olarak, fiber optik yavaş yavaş halk tarafından bilinmektedir. Uzun mesafeli yüksek hızlı veri iletimini gerçekleştirebilir. Aslında, Fiber Optik Cam Kablonun iki türü vardır: plastik fiber optik ve cam fiber optik.

Cam fiber optik, dayanıklılık ve yüksek sıcaklıklar için paslanmaz çelik gibi uygulamaya özel bir kılıf içinde bir araya toplanmış küçük cam tellerinden oluşur. Bazı fotoelektrik sensörlere bağlanırlar ve ışığı algılama kafasından hedefe yönlendirirler. Cam optik fiberler, -40 ° F’ye kadar ve + 900 ° F’ye kadar etkileyici bir sıcaklık aralığına sahiptir. Bunun nedeni, kabloların hiçbir elektrikli bileşeni olmamasıdır. Yalnızca hedef olarak sensör arasında bir kanal veya hafif kılavuz görevi görür.

Cam Elyaf Fiberin Avantajları Nelerdir?

Cam optik fiber, normalde kullanamayacağınız alanlarda fotoelektrik sensör kullanmanızı sağlar. Sensörler, özel uygulamanız için çok çeşitli yuvalar, montaj stilleri ve özelliklerle sunulmaktadır.

Cam elyaf kablolar, büyük motorlardaki fırın, fırın ve kondansatör gibi yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılabilir ve ayrıca soğuk hava depoları gibi son derece düşük sıcaklık alanlarında da kullanılabilir.

Cam çekirdekler ışığı iletmede etkili olduğu ve önemli ölçüde daha yüksek transfer hızlarına izin verdiği için, cam optik fiberler uzun algılama mesafelerinde kullanılabilir. Dahası, cam elyaf optik kablolar küçük alanlar ve küçük hedefler için optimize edilmiştir. Hem görünür kırmızı hem de kızılötesi ışıkla kullanılabilirler ve uzun bir fiber kafa listesiyle uyumludurlar.

Plastik Optik Fiber (POF), geleneksel camdan ziyade plastikten yapılmış bir optik fiberdir. Işığı fiberin çekirdeğinden geçirir. Çok küçük çaplı POF kablosunun süpürgelik panoları boyunca, halıların altında ve dar köşelerin çevresinde çalışması kolaydır. Sadece bir akrilik monofilamentten yapılan plastik fiber optik kablolar, görünür kırmızı durum göstergesi ışık kaynakları ile kullanıldığında verimlidir. Plastik fiber optik ucuzdur ve montajı çok basittir.

Plastik Optik Fiberin Avantajları Nelerdir?

Plastik optik fiber, veri iletişiminde kullanımın yanı sıra dekorasyon, aydınlatma ve endüstriyel uygulamalarda ilave dayanıklılık sunar. İdeal kısa menzilli iletişim ağı iletim ortamı olan plastik optik fiber, askeri iletişim ağında ve veri iletimi alanındaki multimedya ekipmanlarında önemli bir konuma sahiptir.

Son derece güvenilir ve rugerizada olmak için, POF birçok farklı pazarda kabul edilmiştir. 1 Gbps’ye kadar veri hızları ve yüksek kalitede hizmet garantisi ile POF, internet ağları için 100 Mbps’ye kadar en sağlam teknolojidir. Plastik fiber kablo, IPTV ve Triple Play hizmetleri de dahil olmak üzere, yüksek bant genişliğine sahip yeni uygulamalar geliştirmek için özellikle uygundur.

Cam Fiber Optik-Plastik Fiber Optik Nedir?

İç yapı perspektifinden bakıldığında, plastik optik fiberin çapı, yaklaşık 1 mm’dir ve bu, cam optik fiberinkinden yaklaşık 100 kat daha büyüktür.

Güvenlik açısından, plastik fiber optikler göze kolayca görülebilir zararsız yeşil veya kırmızı ışık kullanır. Meraklı çocuklar için risk içermeyen bir eve monte edildiklerinde cam fiberlerden daha emniyetlidirler.

Kurulum perspektifinden bakıldığında, plastik fiber optikler özel aletler veya teknikler olmadan daha kolay kullanılabilir. Kurulumu yapmak için eğitilmeniz gerekmez, sadece makasla çalışın, bağlayın ve çalışır.

Sonuç olarak;

İletim aracı olarak, yüksek hızlı veri iletimi için hem cam fiber hem de plastik fiber fiber kullanılır. Ancak, farklı malzemelerden oluşur. Bu yüzden kendi avantajları vardır ve farklı uygulamalar için uygundur. Cam fiber optikler vs. plastik fiber optikler, hangisini seçmek gerekir bu sizin ihtiyacına bağlıdır.