Fiber Optik Ekleme Nedir ? | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Ekleme Nedir?

Fiber Optik Ekleme Nedir?-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Fiber optik ekleme, iki fiber optik kabloyu birbirine bağlamak için önemli bir yöntemdir. Mevcut bir fiber kablonun istenen işlem için yeterince uzun olmaması tercih edilen bir çözümdür. Ayrıca, fiber optik bağlantı, fiber optik kabloları geri yüklemek için tasarlanmıştır. Günümüzde, fiber optik ekleme telekomünikasyon, LAN (Yerel Alan Ağı) ve ağ oluşturma projelerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Tipik olarak, fiber optik ekleri iki şekilde yapabiliriz: füzyon ekleri ve mekanik ekler. Bu makale ilk önce füzyon ekleme yönteminin ve mekanik ekleme yönteminin spesifik işlemini göstermektedir ve referans için iki yöntem bir karşılaştırma yapar.

Fiber Optik Ekleme: Fusion Ekleme Yöntemi

Füzyon eklemesi iki veya daha fazla optik fiberin kalıcı bir bağlantısıdır. İki elyaf, bir elektronik yay ile birlikte kaynaklanır. Bu, fiber optik ekleme için en yaygın kullanılan yöntemdir. İki elyaf arasında en düşük kayıp, daha az yansıtma, en güçlü ve en güvenilir bağlantıyı sağladığı için. Bu yöntemi kullandığınızda, füzyon yapıştırma makineleri sıklıkla kullanılır. Genellikle, füzyon ekleme işleminde dört temel adım vardır. Birer birer takip ederek gösterilmiştir.

1. Adım: Lifi Sıyırın

Yapıştırma işlemi, kaynaşacak her iki fiber ucunun hazırlanması ile başlar. Bu yüzden tüm koruyucu kaplamaları, ceketleri, tüpleri, mukavemet elemanlarını ve benzerlerini sıyırmanız gerekir ve sen sadece çıplak lif gösterimini bırak. Kabloların temiz olması gerektiği belirtilmektedir.

2. Adım: Lifi Ayırın

İyi bir elyaf ayırıcı, başarılı bir füzyon eki için çok önemlidir. Ayırıcı yalnızca lifi kızdırır ve sonra çeker veya esnetir. Bu yüzden elyafı kesmek yerine temiz bir kırılmaya neden olmak için. Yarma son yüzü, uygun bir ek yeri için kusursuz bir şekilde düz ve eksene dik olmalıdır.

Adım 3: Fiberin Kaynaşması

Fiberin kaynaşması durumunda iki önemli adım vardır: hizalanma ve erime. Öncelikle, fiberin uçlarını fiber optik ayırıcı içinde hizalamanız gerekir. Doğru hizalanmanın ardından, elyafları eritmek için elektrik ark kullanmanız gerekir. Böylece iki fiber ucunu birlikte kalıcı olarak kaynak yapabilirsiniz.

4. Adım: Lifi Koruyun

Tipik bir füzyon eki, 0.5 ve 1.5 lbs arasında bir gerilme direncine sahiptir. Ve normal kullanım sırasında kırılması kolay değildir. Bununla birlikte, hala aşırı bükülme ve çekme kuvvetlerinden korunma gerektirir. Daralan makaronları kullanarak, silikon jel ve mekanik kıvrım koruyucuları eki dış elemanlardan ve kırılmadan koruyabilir.

Fiber Optik Yapıştırma: Mekanik Yapıştırma Yöntemi

Hızlı ve kolay bir şekilde ek yerleri yapmak istiyorsanız, mekanik ek yeri daha iyi bir seçimdir. Mekanik bir ek, iki veya daha fazla optik fiberin bir birleşimidir. Elyaflar, kendi kendine yeten bir tertibat tarafından hizalanır ve yerinde tutulur. Bu yöntemin tipik bir örneği, elyafları bağlamak için bağlayıcıların kullanılmasıdır. Bu yöntem, hızlı, geçici restorasyon ve çok modlu fiberleri birleştirmek için en popüler yöntemdir. Fiberler tesis içi kurulumda Füzyon ek yeri gibi, mekanik ek yerlerinde de dört temel adım vardır:

1. Adım: Lifi Sıyırın

Elyaf hazırlama, pratik olarak füzyon eklenmesiyle aynıdır. Sadece koruyucu kaplamaları, ceketleri, tüpleri ve mukavemet elemanlarını çıkarın. Böylece çıplak lifi görebiliriz. Ardından lifin temizliğini sağlayın.

2. Adım: Lifi Ayırın

İşlem, füzyon ekleme işleminin yarılması ile aynıdır. Lifin tam olarak eksene dik açıda kesilmesi gerekir.

Adım 3: Mekanik Olarak Lifi Birleştirin

Bu adımda, infüzyon eki olarak ısıtmayı kullanmayız. Fiber uçları mekanik birleştirme ünitesinin içine birleştiriyoruz. Mekanik birleştirme aparatının içindeki indeks eşleştirme jeli faydalıdır çünkü ışığı bir fiber ucundan diğerine bağlayabilir.

4. Adım: Lifi Koruyun

Fiberler bir kez eklenirse, bunları bir ekleme tepsisine ve sonra bir ekleme kapağına yerleştiririz. Dış tesis kapaklarının ısı kullanması gerekmez. Eklentilerden nemin zarar görmesini önlemek için büzülme borusunu dikkatlice kapatıyoruz.

Hangi Yöntem Daha İyidir?

Hem füzyon ekleme hem de mekanik ekleme yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. Uygulamalara bağlı olarak füzyon ek yeri veya mekanik ek yeri seçmemiz gerekir.

Füzyon eklemesi, mekanik eklemeye göre daha düşük bir kayıp seviyesi ve daha yüksek bir kalıcılık derecesi sağlar. Bununla birlikte, bu yöntemin pahalı füzyon yapıştırma ekipmanı kullanması gerekir. Bunun ışığında, uzun ve yüksek veri hızı hatları için füzyon ekini kullanma eğilimindeyiz. Bu ücret çizgilerinin kurulduktan sonra değiştirilmeleri olası değildir.

Mekanik ekleme bu durumlarda sıklıkla kullanılır. Eklerin çok hızlı bir şekilde yapılması gerektiğinde ve füzyon eklemeleri için pahalı ekipman mevcut değildir. Bazı mekanik fiber optik ekler hem bağlantı hem de bağlantı kesmeye izin verir. Dolayısıyla mekanik bir ek yeri kalıcı olmayan durumlarda kullanılabilir.

Fiber optik bağlantı, fiber optik ağların kurulumunda önemli bir yöntemdir. Uygulamalara bağlı olarak füzyon ek yeri veya mekanik ek yeri seçmemiz gerekir. Fiber ekleme yaptığınızda, mükemmel yapıştırmalar için özel talimatları kesinlikle uygulamanız gerekir. Ayrıca tüm ekleme araçlarını temiz tutmak da önemlidir.