Fiber Optik Patch Cord Kablo | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Patch Cord Kablo

Fiber Optik Patch Cord Kablo-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Fiber optik yama kablosu, yüksek kırılma indisine sahip bir çekirdekten yapılır, düşük kırılma indisine sahip bir kaplama ile çevrilidir, aramid ipliklerle güçlendirilir ve koruyucu bir kılıfla çevrelenir. Çekirdeğin saydamlığı, optik sinyallerin çok uzak mesafelere çok az kayba uğramasına izin verir. Kaplamanın düşük kırılma endeksi ışığı tekrar çekirdeğe yansıtır ve sinyal kaybını azaltır. Koruyucu aramid iplikler ve dış kılıf, çekirdeğe ve kaplamaya verilen fiziksel hasarı en aza indirir.

Boyut: Sıradan kabloların çapı 125 µm'dir (insan saçı teli yaklaşık 100 µm'dir). İç çap, tek modlu kablolar için 9 µm ve çok modlu kablolar için 50 / 62,5 µm ölçer.

2000'li yılların ortalarında "azaltılmış bükülme yarıçapı" lifinin gelişimi, daha küçük kablolara doğru bir eğilim yarattı. Yuvarlak bir kablodaki her bir çap küçültme birimi, kablonun kapladığı alanda orantılı bir azalma sağlar.

Sınıflandırma: FC-APC / FC-PC yama kabloları

Bağlantı kabloları, iletim ortamına (uzun veya kısa mesafe), konektör yapısına ve konektörün sokulan çekirdek kapağının yapısına göre sınıflandırılır. İletim Ortamı: Tek modlu fiber genellikle mavi, mavi bir konektör ve daha uzun bir iletim mesafesine sahip sarıdır. Çok modlu fiber genellikle krem veya siyah renkli konektöre ve daha kısa iletim mesafesine sahip turuncu veya gri renktedir.

Bağlayıcı Yapısı: Konektör tasarım standartları arasında FC, SC, ST, LC, MTRJ, MPO, MU, SMA, FDDI, E2000, DIN4 ve D4 bulunur. Kablolar, kablonun her iki ucundaki konektörler tarafından sınıflandırılır; En yaygın kablo yapılandırmalarından bazıları FC-FC, FC-SC, FC-LC, FC-ST, SC-SC ve SC-ST’dir.

Takılı Çekirdek Kapağı: Konektörün takılı çekirdek kapağı APC, UPC veya PC yapılandırmasına uygundur. [2] UPC takılı bir çekirdek kapak düzdür ve SARFT ve erken CATV’de kullanılır. Bir APC konektörünün takılı olan çekirdek kapağı eğiktir (yaklaşık 30 °, ± 5 °). [3] Bir konektörün geri yansımasını azaltmak için, UPC parlatır. Endüstri standardı, PC arka yansıtma ölçümü için minimum- 40 dB ve UPC arka yansıma ölçümü için, 50 dB’dir. Daha az geri yansıma gerekliyse, bir APC gerekli olabilir. Bir APC konnektörü, halkaya 8º bir kesimle sahiptir. Bu konektörler yeşil renkleriyle tanımlanabilir. Bir APC cilalı konektörün Indus-try Standard Minimum, 60 dB ölçümü vardır. APC fiber uçları, bağlantısı kesilmiş olsa bile düşük yansıma özelliğine sahiptir.

Zırhlı Fiber Düzeltme Kablosu

Zırhlı fiber optik patch cord, içindeki cam elyafı korumak için dış kılıfın içinde esnek paslanmaz çelik boru kullanır. Standart yama kablosunun tüm özelliklerini korur, ancak çok daha güçlüdür. Bir yetişkin tarafından atıldıysa ve kemirgenlere dayanıklı olsalar bile zarar görmezler. [5]

Bükülmeye Duyarlı Fiber Optik Yama Kablosu

Bükülmeye karşı hassas lifli yama kablosu FTTH’de yaygın olarak kullanılmaktadır. . Elyaf strese ve eğilmeye karşı hassas değildir. Tek modlu bükülme duyarsız lifler arasında G657A1, G657A2, G657B2 ve G657B3 bulunur.

Mod Koşullandırma Patch Kablosu

Mod Koşullandırma Yama Kablosu, Gigabit 1000 Base-LX yönlendiricilerin ve anahtarların mevcut çok modlu kablo tesislerine yerleştirildiği yerlerde gereklidir. Alıcı-verici modülleri yalnızca 1300 nm sinyalleri için tekli mod başlatıyor, ancak mevcut ağ çok modlu kablolardan oluşuyor. Çok modlu bir fiberin ortasına yapılan tek modlu bir lazer alıcısı, fiberin diğer ucunda alıcıyı birbirine karıştıran çok sayıda sinyal üretebilir. Diferansiyel Mod Gecikmesi (DMD) etkilerinin neden olduğu bu çoklu sinyaller, Gigabit Ethernet'i çalıştırmak için sistem mesafe uzunluklarını sınırlar. Mod Koşullandırma Yama Kablosu, tek modlu başlatmayı çok modlu bir fiber çekirdeğin merkezinden uzağa hizalayarak bu çoklu sinyalleri ortadan kaldırır. Bu ofset başlatma, tipik çok modlu ışık yayan diyot (LED) başlatmalarına benzer bir iletilen sinyal oluşturur.

Uygulamalar: Yama kabloları CATV'ye (Kablo Televizyonu), telekomünikasyon ağlarına, bilgisayar elyaf ağlarına ve elyaf test ekipmanlarına bağlantı için kullanılır. Uygulamalar arasında iletişim odaları, FTTH (Evden Fibere), LAN (Yerel Alan Ağı), FOS (fiber optik sensör), Fiber Optik Haberleşme Sistemi, Fiber optik bağlı ve iletilen ekipman, Savunma savaşına hazırlık vb.

Fiber Patch Kabloları

Komplike olmayan, sağlam, çok yönlü ve kullanışlı. Üstün kalite ve performans FX yama kabloları, kullanıma hazır, standart yapılandırmalarda ve hızlı, özel olarak tasarlanmış kurulumlarda günlük kullanımın zorluklarına dayanacak şekilde sağlam bir tasarım sunar.

Yaygın Fiber Optık Patch Kablo Tipleri

Fiber optik patch kablolar, fiber kablo kipine, kablo yapısına, konnektör tiplerine, konnektör parlatma tiplerine ve kablo boyutlarına bağlı olarak farklı tiplere ayrılabilir.

Fiber Kablo Modu:

1. Tek modlu fiber patch kablolar: Tek modlu fiber optik patch kablolar, 9/125 mikron toplu tek modlu fiber kablo ve her iki uçta da tek modlu fiber optik konektörler kullanır. Tek modlu fiber optik kablo kılıfı rengi genellikle sarıdır. İşte tek modlu ve tek modlu fiberin açıklaması.

2. Çok modlu fiber patch kablolar: Çok modlu fiber optik patch kablolar, 62.5 / 125 mikron veya 50/125 mikron toplu çok modlu fiber kablo kullanır ve her iki uçta da çok modlu fiber optik konektörlerle sonlandırılır. Çok modlu fiber optik kablo kılıfı rengi genellikle turuncu renktedir. Çok modlu ve çok modlu liflerin açıklaması.

3. 10 gig çok modlu fiber optik patch kablolar: 10 Gig çok modlu fiberler, 850nm VCSEL lazer tabanlı 10 Gig Ethernet için optimize edilmiş 50/125 mikron fiber özel olarak tasarlanmıştır. Mevcut ağ ekipmanlarıyla geriye dönük uyumludur ve geleneksel 62.5 / 125 çok modlu fiberlerin bant genişliğinin üç katına kadar sağlarlar. 10 Gigabit, 850nm Dikey Boşluklu Yüzey Yayan Lazerler (VCSEL) kullanılarak 300 metreye kadar mesafeler için derecelendirilmiştir. 10Gig fiber optik kablo ceketi genellikle aqua’dır.

Fiber Kablo Yapısı:

1. Simplex fiber optik patch kablolar: Simplex fiber patch kablo, her ucunda bir fiber ve bir konnektöre sahiptir.

2. Çift taraflı fiber optik yama kabloları: Çift taraflı fiber yama kablosunun iki ucunda ve iki ucunda iki konektör bulunur. Her fiber “A” veya “B” olarak işaretlenmiştir veya polariteyi işaretlemek için farklı renkli konektör çizmeleri kullanılmaktadır.

3. Şerit çıkış kablo düzeneği: Şerit çıkış kablo düzeneği için, bir uç çoklu fiberli şerit fiber ve MTP konnektör (12 fiber) gibi bir şerit fiber konektör, diğer uç ise konektörlü çoklu simpleks fiber kablolardır. ST, SC, LC, vb.

Konnektör Tipleri: mevcut tüm konnektör tipleri için bu fiber optik konnektör öğreticisine göz atın

1. Aynı konnektör tipi fiber patch kablosu: Bu fiber optik patch kablosu, ST, SC, LC, FC, vb. Gibi her iki uçta aynı konektör tipine sahiptir.

2. Hibrit fiber optik yama kabloları: Bu fiber optik yama kablosunun her iki ucunda farklı konektörler bulunur. Bir uç SC olabilir ve diğer uç LC, ST, FC vb. Olabilir.

Konektör Parlatma Tipleri: Fiber optik konektörler, geri yansımayı en aza indirmek için farklı şekillerde tasarlanmış ve parlatılmıştır. Bu, tek modlu uygulamalarda özellikle önemlidir. Tipik geri yansıtma dereceleri -30dB, -40dB, -50dB ve -60dB'dir. Daha fazla bilgi için bu konektör fiber cila tipleri belgesine bakın.

1. PC (Fiziksel Kontak): Tek modlu ve çok modlu uygulamalar için tipik geri yansıma <-40dB.

2. UPC (Ultra Fiziksel İletişim): Tek modlu uygulamalar için tipik geri yansıma <-50dB.

3. APC (Açılı Fiziksel Kontak): Tek modlu uygulamalar için tipik geri yansıma <-60dB.