Fiber Sonlandırma Kutusu | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber Sonlandırma Kutusu-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Pigtail, Fiber Bağlantı Kablosu ve Fiber Optik Dönüştürücü Nasıl Çalışır?

Ağ kablolamasında, dış mekanlarda (binalar arasındaki bağlantılar), Ethernet bükümlü çift telleri kullanarak iç mekanlarda (binanın içinde) fiber optik kablolar kullanılır. O zaman, iletim ve dönüşüm nasıl uygulanır? Dönüşüm sırasında hangi cihazlar kullanılacak? Nasıl çalışıyorlar? Ve aralarındaki ilişki nedir? Bu soruları bu yazıda açıklamak için bazı çizimler yapacağız. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, ilgili cihazlar ve dış ve bina içi arasındaki bağlantıları, fiber optik dönüştürücü, fiber sonlandırma kutusu, fiber kablolar, fiber patch cord ve fiber optik pigtail vb.

Bağlantılar ve fonksiyonlar:

• Dış mekân fiber optik kablolarının, kabloları ve pigtailleri birleştirmeyi amaçlayan sonlandırma kutusuna erişmesini ve ardından fiber yama kablosu üzerinden çıkış yapmasını sağlayın.

• Optik sinyalleri elektrik sinyallerine dönüştürmek için fiber yama kablosunu fiber optik dönüştürücüye takın.

• Dönüşümden geçtikçe, fiber optik dönüştürücü elektrik sinyalleri çıkışı yapar. İletim ortamı da bükümlü çift tel. Buradaki çift bükümlü teller, RJ-45 arayüzlü ağ cihazlarına erişebilir. Şimdiye kadar, optik sinyallerin ve elektriksellerin dönüşümü tamamlandı.

Not: Günümüzde, bağlantı için daha uygun olacak optik arayüze sahip birçok yeni cihaz var.

Fiber Sonlandırma Kutusu

Fiber sonlandırma kutusu (FTB) genellikle, FTTH Ağlarındaki optik fiber bağlantılarını korumak ve dağıtmak için kullanılan fiber şekilli yönetim ürünleri kutusu şeklindedir. Sonlandırma kutusunun doğrudan uygulaması fiber optik kabloları sonlandırmak ve kablonun ve pigtailin çekirdeğini bağlamaktır. Fiber sonlandırma kutusunun iç yapısı aşağıdaki gibidir:

Fiber Pigtail

Bir fiber pigtail, bir ucunda önceden kurulmuş bir optik konektöre ve diğer ucunda uzun süreli fiber uzunluğuna sahip, tek, kısa, genellikle sıkı tamponlanmış, optik bir fiberdir. Pigtailin bir ucu soyulur ve füzyon tek bir fiber üzerine eklenirken, diğer ucu (özel konektör ile) fiber optik dönüştürücüyü veya optik veri aktarım yolunu oluşturan optik alıcı verici modüllerini birbirine bağlar. Sonlandırma kutusunda kullanıldığında, pigtail, fiber kabloyu kutudaki adaptör/kuplörlere bağlar ve daha sonra fiber yama kablosuna bağlar. Aşağıdaki resimde ST konektörlü tek modlu bir fiber pigtail gösterilmektedir.

Fiber Düzeltme Kablosu

Fiber optik patch kablosu ayrıca fiber optik jumper veya fiber optik patch kablosu olarak da bilinir. Uçlarında farklı konektörlerle sonlandırılmış bir fiber optik kablodan oluşur. Fiber patch kablolar için, bilgisayar çalışma istasyonu olan prize ve fiber optik patch panellere veya optik çapraz bağlantı dağıtım merkezine sahip iki ana uygulama alanı vardır. Bazı deneyimli mühendisler için, genellikle fiber yama kablosunu pigtailler olarak bölerler.

Fiber Optik Dönüştürücü

Fiber ortam dönüştürücü, bükümlü çift gibi iki farklı ortam türünün fiber optik kablolarla bağlanmasını mümkün kılan basit bir ağ aygıtıdır. Fiber optik kablo bazlı sistemleri mevcut bakır bazlı yapısal kablo sistemleri ile birbirine bağlamakta önemlidir. Ayrıca, büyükşehir alan ağı (MAN) erişiminde ve kurumsal müşterilere veri taşıma hizmetlerinde kullanılır. Fiber optik dönüştürücüler; Ethernet, Hızlı Ethernet, Gigabit Ethernet, T1 / E1 / J1, DS3 / E3 gibi birçok farklı veri iletişim protokolünü ve ayrıca koaksiyel, bükülü çift, çok modlu ve tek modlu fiber optik gibi çoklu kablolama türlerini destekler. Fiber optik kablo nasıl sonlandırılır? Fiber sonlandırma kutusunu kullanın. Optik sinyaller elektriksel sinyallere nasıl dönüştürülür? Fiber optik dönüştürücü kullanın. Bu cihazlar birlikte nasıl katılır? Fiber yama kablosu kullanın. FS, çok çeşitli ağ çözümleriyle sadık yardımcınız olmaya çalışır.