Fiber Optik Renk Kodları | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Renk Kodları

Fiber Optik Renk Kodları-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri TIA, TIA-598C’de kabul edip referans alabileceğimiz bu konuyu ele alan bir renk kodu standardı vardır. Fiberin sınıflandırılmasını ve elyaf boyutlarını tanımlamak için Kurum içi Dağıtım Kablosu, Kurum içi Bağlantı Kablosu veya Ara Bağlantı Kablosu veya Kurum içi Kablo Alma Kablolarında renkli dış ceketler veya baskılar kullanılabilir.

Sadece bir fiber tipi içeren kablodaki fiber tipini tanımlamak için renkli ceketler kullanıldığında, renkler Dış ceket üzerindeki baskının alt maddeye 4.3 göre fiber sınıflandırmalarını tanımlaması şartıyla başka renkler kullanılabilir. 0,3. Bu renkler, üretici ile kullanıcı arasında kararlaştırıldığı gibi olmalıdır. Aksi belirtilmediği sürece, birden fazla fiber tipi içeren bina kablosunun dış ceketi, kablo içindeki fiberlerin miktarlarını ve türlerini tanımlamak için basılı bir yazı kullanacaktır.

Bina kablosunun dış ceketi üzerindeki baskı, elyafın türlerini ve sınıflandırmalarını tanımlamak için kullanıldığında, çeşitli elyaf türleri için şu Tablonun adlandırılması tercih edilir.

Elyaf Türü Renk kodu
- Askeri Olmayan Uygulamalar (3) Askeri uygulamalar Önerilen Baskı İsimlendirme
Çok modlu (50/125) (OM2) Portakal Portakal OM2, 50/125
Çok modlu (50/125) (850 nm Lazer için optimize edilmiş) (OM3, OM4) Su OM3 veya OM4, 850 ÖÇ 50/125
Çok modlu (50/125) (850 nm Lazer için optimize edilmiş) (OM5) Limon yeşili - OM5
Çok modlu (62.5 / 125) (OM1) Portakal Arduvaz OM1, 62,5 / 125
Çok modlu (100/140) Portakal Yeşil 100/140
Tekli mod (OS1, OS1a, OS2) Sarı Sarı OS1, OS1a, OS2, SM / NZDS, SM
Polarizasyon Tek Modun Korunması Mavi Tanımsız Tanımsız (2)
NOTLAR:

1) Düz renkli ceketler yerine, renkli izleyicili doğal ceketler kullanılabilir.

2) Bu elyaflar için sınırlı sayıda uygulama nedeniyle, baskı terminolojisine üretici ve son kullanıcı arasında karar verilmelidir.

3) Dış ceket üzerindeki baskının alt bölüm 4.3.3'e göre elyaf sınıflandırmalarını tanımlamasını sağlamak için başka renkler kullanılabilir.

4) Bazı Bina Kabloları için işlevsel tipler (örneğin, plenum kabloları), renkli kılıf malzemesi bulunmayabilir.

Kullanıcılar omurgaya yıllardır hibrid (MM+SM) kablolar takmaktadır. İki adet 50/125 fiber, 62.5 / 125 ve singlemode fiber içeren tesis içi fiber optik kablolama ile kablo tesisinin yönetilmesi daha zordur. Kullanıcıların ve kurucuların kafalarının karışmış ve kötü test sonuçları almasının yanı sıra, yanlış fiber türüne bağlandığında çalışan ağlarla ilgili sorunların olduğunu zaten gördük.

Fiber Renk Kodları

Kablo içinde veya her tüpün içinde gevşek tüplü bir kabloda, ayrı ayrı fiberler tanımlanması için renk kodlu olacaktır. Lifler, telefon kabloları için oluşturulan sözleşmeyi, lifler çiftler halinde değil, tek tek tanımlandığı halde takip eder. Ekleme için, bir kablo kanalı boyunca renk kodlarının sürekliliğini sağlamak için benzer renk lifleri eklenir.
Elyaf Numarası Renk
1 Mavi
2 Portakal
3 Yeşil
4 Kahverengi
5 Arduvaz
6 Beyaz
7 Kırmızı
8 Siyah
9 Sarı
10 Menekşe
11 Gül
12 Su
Bağlayıcı Renk Kodları:

Fiber optiklerin ilk günlerinden beri turuncu, siyah veya gri modlu ve sarı singlemode’du. Bununla birlikte, FC ve ST gibi metalik konektörlerin ortaya çıkışı konektör renk kodlamasını zorlaştırdı, bu nedenle renkli gerilim azaltma botları sıklıkla kullanıldı.
Elyaf Türü Bağlayıcı Gövdesi Gerilim Giderici /Çiftleşme Adaptörü
62.5 / 125 Bej Bej
62.5 / 125 Bej Bej
50/125 Siyah Siyah
50/125 Siyah Siyah
50/125 lazer optimize edilmiş Su Su
OM5 Misket Limonu Misket Limonu
Tek mod Mavi Mavi
Tekli APC Yeşil Yeşil