Fiber Optik Multiswitch | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Multiswitch

Fiber Optik Multiswitch-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri AB kuralları uyarınca, 2020 yılına kadar her Avrupa Birliği vatandaşı, İnternet’e indirme hızıyla en az 20 Mbps hızında teknik erişime sahip olacaktır. Bu bağlamda, bazı AB ülkeleri bu süreci hızlandırmaya yönelik düzenlemeler getirmiştir. Bazılarında, yeni inşa edilen her konut binasında fiber optik altyapı bulunmalıdır. Bu kablolama, yalnızca yüksek hızlı İnternet erişiminin uygulanmasında değil, TV/SAT programlamanın dağıtılması da dahil olmak üzere diğer hizmetler için mükemmel bir ortam olduğunu kanıtlar.

Dijital karasal televizyona (DVB-T) ve uydu TV platformlarına erişim sağlayan çoklu anahtar sistemleri, çok aileli binalarda kablo TV ağlarına mükemmel bir tamamlayıcı veya alternatif. Bu tür SMATV sistemleri için fiber optik çözümlerin kullanılması hem teknik hem de ekonomik avantajlara sahip olabilir.

SMATV Sistemlerinde Fiber Optiklerin Avantajları

• TV sinyallerini rejenerasyon olmadan uzun mesafelerde iletme imkânı (bu ağ topolojisine ve kullanılan cihazlara bağlı olabilir). Sinyaller yüzlerce metre, hatta onlarca kilometre mesafeden iletilebilir. Geleneksel RF teknolojisinin aksine, bir binanın büyüklüğü veya konut gelişimi, sistemin kolay uygulanması için bir sorun değildir. Bakır kablolara dayalı SMATV sistemleri, aktif cihazlar arasındaki mesafeler 100 metreyi aştığında uygulama için zor olabilir. Ek RF amplifikatörlerinin uygulanması hem uygulama hem de işletme aşamasında ek maliyet anlamına gelir.

Koaksiyel bir kablonun zayıflaması: 10–30 dB / 100 m

ek modlu bir fiberin zayıflaması: 0.25-0.4 dB / km

• Zemin döngülerine, dalgalanmalara ve yükselmelere karşı tam bağışıklık- çoğu zaman göz ardı edilen bu durum birçok durumda en önemlisi olabilir. SMATV sistemleri, binaların çatısında bulunan antenler nedeniyle yıldırımdan kaynaklanan dalgalanmalara karşı özellikle hassastır. Tüm sistem bileşenlerinin uygun şekilde topraklanmasına rağmen, geleneksel SMATV sistemlerinin ekipmanlarının bazıları geri dönüşü olmayan şekilde zarar görebilir. Özellikle, aşırı gerilimler sadece SMATV ekipmanını değil, aşırı durumlarda uydu alıcıları veya televizyonlar gibi bazı tüketici cihazlarını da yok edebilir. Buna karşılık, fiber optik kablo mükemmel bir yalıtkandır. Bu, bir tavana monte edilmiş antenlerde indüklenen tüm dalgalanmaların optik vericiyi geçmeyeceği anlamına gelir sistemin diğer tüm bileşenleri ve aynı zamanda abonelerin aygıtları tamamen korunur.

SMATV sistemlerinde yıldırım dalgalanmalarının sonuçları çok pahalı olabilir. Fiber optik çözümlerin kullanımı bu sorunu ortadan kaldırır.

• Elektromanyetik parazitlere karşı tam bağışıklık fiber optik kablolar, AC güç hatları da dahil olmak üzere bakır kablolarla birlikte herhangi bir parazitlenme riski olmadan olabilir.

• Montaj millerinde yerden tasarruf sağlayan, 2-3 mm çapında bir fiber optik kablo, 7 mm çapında koaksiyel kablolardan oluşan tipik 9 kablolu çok kanallı bus ile aynı sinyalleri iletir.

• Düşük kablolama maliyeti 9 koaksiyel kablodan oluşan bir veri yolu yerine fiber optik kablo yükleme maliyeti birkaç kat hatta on kat daha düşük olabilir. Hem kaliteli bir koaksiyel kabloya kıyasla hem optik kablonun rekabetçi fiyatının hem de kabloların sayısının tek olana indirgenmesinin bir sonucudur.

Terra Fiber Optik SMATV Dağıtım Sisteminin Avantajları

Sistem fikri, sinyalleri antenlerden optik forma dönüştürmek ve bunları optik veri yolu üzerinden optik alıcıya veya alıcı grubuna (optik ayırıcıların uygulanması ile) iletmek ve burada çoklu anahtarlardan dağıtılan RF sinyallerine ters dönüşüme maruz kalmaktan ibarettir. kullanıcıların çıkışlarına koaksiyel kablolar.

• Optik vericide SAT TV (1310 nm dalga boyu) ve karasal yayınlar (1550 nm) için ayrı lazerlerin kullanımı sayesinde mükemmel sinyal kalitesi. Bir dalga boyunda çalışan diğer sistemler, çok daha kötü sonuçlar verebilir ve özellikle giriş sinyalleri, örneğin elverişsiz alım koşullarından dolayı ideal olmadığında, kararlılıkla ilgili sorunlar yaşayabilir.

• Uygulama FC/APC Açılı Fiziksel İletişim konnektörleri optik fiberlerin bağlantılardan istenmeyen geri yansımaları azaltır. Bu tür yansımalar, vericiler ve alıcılar arasındaki nispeten küçük mesafeler nedeniyle fiber SMATV sistemlerinde özellikle zararlı olabilir.

• Geleneksel QUATRO LNB’lerin uygulanması- montajcılar için en önemli avantajlardan biri. Bu, yemeğin ve LNB’nin geleneksel bir SAT TV sayacı kullanılarak kurulabileceği anlamına gelir. Rakip sistemler, optik çıkışlı veya 50 ohm empedanslı N tipi çıkışlı LNB’ler kullanır. Her iki durumda da uygulayıcılar pratikte yemeğin ayarlanması için standart bir tek LNB kullanır, ardından tahsis edilene değiştirir. Artan iş yükünden ayrı olarak, böyle bir değişiklik daima yemeğin veya LNB pozisyonunun taşınması riskini içerir. Bir QUATRO LNB’nin uygulanması, bir sistem arızası durumunda da faydalı olabilir. Bu durumda, yükleyici sorunu zaten yemek tarafından doğrulama yeteneğine sahiptir. Diğer sistemlerde, sinyaller, optik alıcı çıkışında çok daha fazla standart bir uydu metre ile ölçülebilir, böylece sorun kolayca lokalize edilemez.

• Optik vericide AGC ve optik alıcıda OLC (Optik Seviye Kontrolü) sayesinde sabit sinyal seviyeleri.

• Terra cihazlarının döküm gövdeleri, RF segmentlerinde elektromanyetik parazitlenme etkisini ortadan kaldıran yüksek tarama verimliliği sağlar.

• 21 dB’lik optik güç bütçesi optik vericiden gelen sinyalin bölücü yollarla onlarca yola bölünebileceği ve yolların her birinin bir çoklu anahtar veya çoklu anahtar grubuna bağlanabileceği anlamına gelir. Bu şekilde, Terra sistemi birbirinden kilometrelerce uzakta bulunan onlarca binayı kapsayabilir.