Fiber Optik Dönüştürücü Nedir ? | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Dönüştürücü Nedir?

Fiber Optik Dönüştürücü Nedir?-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Bir fiber optik medya dönüştürücü, fiber optik kablolamalı bükümlü çift gibi iki farklı medya türü arasında bir bağlantı oluşturmak için kullanılan basit bir ağ cihazıdır. Bu cihazlar 1997 civarında piyasaya sürüldü ve piyasaya sürüldü ve fiber optik medya dönüştürücülerinin etkileri ağları çeşitlendirdi. Fiber optik medya dönüştürücüsünün çok yönlülüğü fiber optik kablo tabanlı sistemleri CAT5 ve CAT6 LAN ağları gibi mevcut bakır tabanlı yapısal kablolama sistemleriyle birbirine bağlama becerisi dahilindedir. Genel bir medya dönüştürücüsü, birbirinden veri gönderme ve alma yeteneğine sahip iki alıcı vericiden ve bir güç kaynağından oluşur. Alıcı-vericilerin her birinin, farklı ortamlarla uyumlu farklı konektörleri vardır. Medyalardan biri giriyor, diğer medya çeşitliliği çıkıyor. Bizim durumumuzda bu yardımcı program, optik bağlantılara sahip olmayan bir bakır anahtar arasında bir iletişim oluşturmak için kullanılabilir.

Fiber Optik Medya Dönüştürücü Uygulamaları

Bir fiber optik medya dönüştürücüsü esnektir ve endüstriyel iş istasyonlarından bilgisayarlara kadar her alanda veya senaryoda kullanılabilir. Bu fiber optik medya dönüştürücüler, bilgisayar ağının yapılandırmasını çok yönlü hale getirir. Tam bir ağ donanım değişikliği gerektirmeden daha üstün ve potansiyel olarak güçlü bir teknolojiye geçmenizi sağlar. Bir fiber optik medya dönüştürücünün birincil uygulaması ağı daha uzağa genişletmektir. Fiber optik medya dönüştürücüler, özel bükümlü çift bakır kablolardan çok daha büyük bir kabloyu destekleyen fiber optik teknolojisini bütünleştirir. 10M ve 100M bakır kabloların uzunluğu 110 metredir. Bu uzunluk sınırlaması, kurulumdan sonra hala endüstriyel standartlarda izin verilen CAT5e kablolarında 90 metreye düşürülür. Tersine, fiber optik kablonun uzunluğu 2000 metredir. Ayrıca, farklı tipteki optik fiberler, diferansiyel uzunluk sınırını gösterir.

Bakır kablo yapılandırılmış ağınızı niçin bir fiber optik kabloyla yedeklemek gerekmektedir?

• Bir fiber optik sistemi, fiber optiklerin bakır bazlı yapının yerini alması gerçeğiyle bakır bazlı sisteme benzer.

• Aradaki fark, fiber optiklerin, bakır teller durumunda kullanılan geleneksel elektronik darbeler yerine, fiber boyunca bir akış aşağı sinyal üretmek için ışık darbeleri kullanmasıdır. Basit bir ifadeyle, fiber optiğin iki katmanının diferansiyel kırılma endeksleri, sinyalin uzun mesafeler boyunca yüksek zayıflama sorunu ortaya çıkmadan iletilmesini mümkün kılar. Bu avantajlar ve çeşitli diğerleri aşağıda detaylı olarak tartışılacaktır.

• Fiber optik kablo sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla ortaya konan bazı avantajlar vardır.

• Optik fiberlerin boyutu ortalamadır ve ortalama bakır kablonuzdan daha hafiftir. Bu karakter, kanal kablolaması ve zemin içi kablo kanalları için işlevselliğini ve tercihini geliştirmiştir.

• Bir fiber optik, elektromanyetik boşaltma özelliğine sahiptir. Yukarıda tartışıldığı gibi, optik elyaflar iletim vektörü olarak ışık kullanır. Bu, voltaj tepe noktaları veya radyo frekansı gibi herhangi bir elektromanyetik girişime karşı bağışıklık kazandığı anlamına gelir. Endüstriyel donanım veya bilgisayar ekipmanlarının yanına kablo döşerken bu önemli bir husustur.

• Fotoğraf iletimi, fiber optikleri yangın tehlikesine karşı önlem alarak emer. Elektrik iletimlerinin aksine, fotoğraf iletimi hiçbir zaman bir altyapıya yönelik yangın tehdidi olamaz.

• Bir optik fiberin en kalitatif avantajı muhtemelen düşük zayıflama seviyeleridir. Fiber optik iletimindeki gelişmeler, bu faktörü büyük ölçüde en aza indirmeyi mümkün kılmıştır. Bir elektrik darbesi kablo uzunluğunu aşağıya doğru ittiğinde, iletim noktasında başladığı sinyal gücünü yavaşça kaybeder. Sinyali sağlam ve doyurucu tutmak için, hattın çeşitli aşamalarında artırılmalıdır. Bu, sinyalin alıcı son noktasına ulaştığında kaybolmamasını sağlamak içindir. Fiber optik kablolar, bu güçlendirme cihazlarına, sırayla maliyeti düşüren bakır kablolara göre daha az sayıda ihtiyaç duyar.

• Uzmanlar, fiber optiklerin büyük bir bant genişliği sunma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Bant genişliği, bir kablonun bilgi taşıma kabiliyetidir. Daha fazla, söz konusu kablonun bant genişliği ne de belirli bir zaman ve mekânda taşıyabileceği bilgiler değildir. Bugüne kadar belirtilen en büyük bant genişliği, saniyede 2,5 gigabayttır. Araştırmacılar, fiber optiklerin, ışık frekanslarının ayrılması sağlandığında, bunlardan daha büyük bant genişlikleri oluşturabileceğini tahmin ediyor.