Fiber Optik Test Cihazı | Elektro-X Fiber Optik ve Network Çözümleri

Fiber Optik Test Cihazı

Fiber Optik Test Cihazı-Elektro-x Fiber Optik ve network çözümleri Fiber optik kablolama, günümüzün datacom ağlarının çekirdeğidir. Fiber Optik, kritik görevdeki veri merkezi bağlantıları, binaların omurgası ve kampüs ağları için daha uzun mesafeler için baskın medya türüdür. Ağ hızları ve bant genişliği talepleri arttıkça, mesafe ve kayıp sınırlamaları da azalmış ve fiber optik kablo sertifikasyon testlerini her zamankinden daha önemli hale getirmiştir.

Yıllarca, ışığın uygun şekilde geçişini sağlamak için fiber optikler kontrol edildi ve temizlendi. Fiber optik muayenesi ve temizlik fiber konektörleri yeni olmamakla birlikte, gittikçe daha yüksek veri oranlarına sahip olan bağlantılar gittikçe daha az miktarda bütçe kaybına neden olduğundan, önemi giderek artmaktadır. Genel ışık kaybına daha az tolerans gösterildiğinde, adaptörlerdeki zayıflama her zamankinden daha düşük olmalıdır. Bu, monte edildiklerinde veya hareket ederken veya değişiklik yaparken fiber optik kabloları düzgün şekilde inceleyerek ve temizleyerek elde edilebilir.

Işık bir uç yüzünü terk ederken ve bir adaptörün içine diğerine girdiğinde kayba neden olacak iki tür sorun vardır: kirlenme ve hasar Toz, yağlar ve su bloke edici jel, fiber konnektörün uç yüzü kontaminasyonunun ortak formlarıdır. Halkaya dokunmak derhal vücut yağını yüzün sonuna yerleştirir ve bağlantı kurulduktan sonra kabul edilemez zayıflamaya neden olur. Toz ve küçük statik yüklü parçacıklar havada süzülür ve açıkta sonlandırılabilir. Bu, özellikle inşaat veya tadilat yapılan tesislerde geçerli olabilir. Yeni kurulumlarda, tampon jel ve çekme yağı, uç yüze kolayca yolunu bulabilir. Fiber optik kablo hasarı çizik, oyuk, çatlak veya talaş olarak belirir. Bu son yüz yüzey kusurları, zayıf sonlandırma veya eşlenmiş kirlenme sonucu olabilir. Önce her bağlantıyı eşleştirmeye ve ardından başarısız olanları denetlemeye karar vermek, eşleşmiş kirleticilerin fiziksel teması kalıcı hasara neden olabileceğinden riskli bir yaklaşımdır. Bu kalıcı hasar daha maliyetli ve zaman alıcı yeniden sonlandırma veya önceden sonlandırılmış bağlantıların değiştirilmesini gerektirir.

Fiber optik kablolamanın ilk günlerinden itibaren, fiber optik uç yüzlerini incelemek için stereo tezgâh üstü mikroskoplar kullanıldı. Zamanla, daha küçük, taşınabilir mikroskoplar fiber kabloyu kolayca test etmek için tasarlanmıştır. Mikroskoplar iki temel gruba ayrılabilir: Optik mikroskoplar, uç yüzü doğrudan cihazdan görmenizi sağlamak için objektif bir mercek ve bir mercek mercek içerir. Video mikroskoplar hem bir prob hem de probun görüntüsünü görüntülemek için bir ekran içerir. Problar, erişilmesi zor yerlerde limanlara erişebilecekleri şekilde küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Ekranlar, kirleticilerin daha kolay tanınması ve zarar görmesi için görüntülerin genişletilmesine izin verir. Son yüz doğrudan ekrandan görüntülendiğinden, problar zararlı bir lazer ışığının bir kişinin gözüne ulaşma şansını en aza indirir.

Fiber Optik Kabloların Temizliği

Temizleme, yıllardır fiber optik kablo bakımının bir parçası olduğu için, çoğu insan, fiber optik kablosunu konserve hava ile püskürtmek veya İzopropil alkol (IPA) kullanmak gibi bazı düşük kaliteli yaklaşımlar da dahil olmak üzere uç yüzleri temizlemek için kendi yaklaşımlarına sahiptir. Elyafa özgü çözücüler, bir elyafın uç yüzündeki kirlenmekte olan herhangi bir kirlenmeyi hemen hemen eritmekte üstündür ve çiftleşmeden önce kaybolmaları için çalışma zamanı veren özel buharlaşma hızlarına sahiptir. Kullanılan en temel araçlar, sırasıyla yama kablolarını ve iç bağlantı noktalarını temizlemek için kullanılan mendil ve swablardır. Kullanışlı fiber optik temizlik kitleri, hassas uç yüz temizliği için ihtiyaç duyulan tüm çözücü ve temizleme ekipmanlarını içerir.

Fiber Optik Testleri: Sorun Giderme, Doğrulama ve Sertifikalandırma

Fiber optik test cihazları, temel inceleme ve temizleme, temel sorun giderme ve doğrulama test cihazları, sertifikasyon test cihazları ve mevcut fiber optik kabloların sorun giderme ve analizi için gelişmiş OTDR test cihazlarını gerçekleştirmek için araçlar ve ekipman içerir. Basit fiber optik kablo sorun giderme ve doğrulama test cihazları için SimpliFiber Pro ışık kaynağı ve güç ölçer çözümleri, çok modlu ve tekli mod fiber kaybını ölçmek için birlikte çalışır. Bu fiber optik kablo sorun giderme aracı, dahili sonuç saklama ve otomatik dalga boyu senkronizasyonu zaman kazandırır ve hataları önler.

Otomatik SYSTIMAX Fiber Hesap Makinesi

IEEE, TIA / EIA veya ISO / IEC standartlarına göre yeni fiber optik kabloların belgelendirilmesi, bağlantının istenen uygulamayı yürütmesini sağlamak için gereklidir. Komple fiber optik kablo sertifikası iki bölümden oluşur; Tier 1 veya Temel Test Rejimi ve Tier 2 veya Genişletilmiş Test Rejimi. Katman 1 fiber optik kablo sertifikası, bir güç ölçer ve ışık kaynağı veya bağlantının mutlak kaybını ölçmek ve standarttaki limitlerle karşılaştırmak için CertiFiber Pro gibi bir optik kayıp testi seti ile yapılır. Katman 2 fiber optik kablo sertifikası ve sorun giderme işlemleri, OptiFiber Pro OTDR gibi bir OTDR ile yapılabilir.

Fiber optik kablo bağlantılarının sertifikalandırılması, doğru test ekipmanını, kurulum ve uygulama standartlarının ayrıntılı bilgisini ve test sonuçlarını belgeleme yeteneğini gerektirir. CertiFiber ™ Pro, hızlı ve kolay çoklu mod ve tek modlu ağlarını onaylar bir el fiber optik sertifikasyon test cihazıdır. Bir düğme iki dalga boyunda iki lif üzerindeki lif uzunluğunu ve optik kaybını ölçer, optik kayıp bütçesini hesaplar, sonuçları seçilen endüstri standardıyla karşılaştırır ve anında bir PASS veya FAIL göstergesi sağlar.